A ragasztott gerenda teherbírása
2021.08.11.A ragasztott gerendákról nem gondolnánk, hogy a hagyományos, egy darabból álló gerendák teherbírásának akár csak a közelébe érhetnének. Meglepően, hogy jelentősen nagyobb terhelést képesek elviselni ezek a típusok.
Hogyan készül a ragasztott gerenda?
Ragasztott gerenda alatt egy speciális eljárás során összetoldott faanyagot értünk. Az olyan gerenda, mint a Káplár fatelepnél kapható lucfenyő gerenda, több réteg összeragasztásával készül. A hosszirányú toldás pedig biztosítja a megfelelő méretet.
Ez a ragasztás melamingyantával történik, ami egy környezetbarát kötőanyag. Ez a rögzítés időtálló, valamint az időjárás sem tesz benne kárt. Az enyvfúga hatékonyan egymáshoz erősíti az elemeket, ezáltal jelentősen megnövelve a gerenda teherbírását.
Az eljárás lényege, hogy az egyes lamellák maximum 12%-os nedvességtartalommal rendelkezzenek. Ennek köszönhetően a súlyveszteség és repedésképződés elkerülhető. A 40 milliméteres egységek továbbá elősegítik a szerkezet egységes formáját, így két külön gerenda között minimális az eltérés.
Szintén nagy előnye a gyártási eljárásnak, hogy a fagyrepedések, fakitermelési károk, belső sérülések és más hibák könnyedén észrevehetőek. Ennek köszönhetően igen egyszerű elkülöníteni a nemkívánatos darabokat, biztosítva azt, hogy csak a jó minőségű faanyag kerül a gerendákba.
A hossztoldás szintén egy olyan művelet, amit tüzetesen ellenőriznek. Éppen emiatt jóval biztosabb, hogy a rétegragasztott gerenda képes lesz ellátni a felületét, hiszen minimális az esély a hibás darabokra.
A teherbírás és más előnyök
Mivel jóval több ellenőrzésen esnek át a ragasztott gerendák, mint más faanyagok, érthető, hogy jobb a késztermék minősége is. A mérettartó, repedésmentes faelemek rendkívül ellenállóak a deformálódással szemben.
Mivel nem tartalmaznak jelentős mennyiségű nedvességet, a vegyszeres favédelem nem feltétlenül szükséges, hiszen hatása igen korlátozott. Ezek az egységes gerendák különösen hasznosak abban az esetben, ha jelentős munkáról van szó, ugyanis a szerkezet leegyszerűsítésével csökkentik a munkaidőt.
A rendkívül magas terhelhetőség részben a jó minőségű lucfenyőnek tudható be, és kiválóan alkalmassá teszi teherbíró elemként. A fózolt és gyalult felület miatt nem igényel előkészítő munkát sem, ráadásul a kötőanyagnak köszönhetően igen környezetbarát.
Hol használjuk?
A rétegragasztott faelemek leginkább gerenda szerepében kerülnek felhasználásra. Ez a szerep ötvözi a teherbírásuk és az egységességük nyújtotta előnyöket, nem is beszélve a természetes tartósságról.
Leggyakoribb, hogy könnyűszerkezetes, házak esetében alkalmazzák, amelyeknél különösen fontos a strapabíró szerkezet.
Emellett bútorgyártás során is felhasználják, különösen olyan elemek esetében, amelyekre nagy súly nehezedik. Előkerülhet továbbá használati tárgyak alapanyagaként, hiszen a gyalult felület igen mutatós.
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!