Hogyan hatnak az utódok genetikájára az elődök által átélt traumák?

2025.05.12.

Az talán már senkinek sem újdonság, hogy a traumák és a stressz, amit átélünk, különféle érzelmi vagy viselkedésbeli mintázatokat hagy maga után a gyermekeinkben, unokáinkban.

 

Ám most egy tanulmány rávilágított arra, hogy ezeken felül biológiailag is befolyásolja az utódainkat, az epigenetikán keresztül. Izgalmasan hangzik, ugye? A részletekért olvass tovább, ha pedig érdekelnek még további hasonló tartalmak, akkor rád vár a Bien.hu lélek rovata!

 

A traumák nyomot hagynak bennünk

 

Sokan talán nem is sejtik, hogy az úgynevezett transzgenerációs traumák milyen mértékben képesek befolyásolni az utódok életét. Hiszen ha azt tapasztaljuk, hogy folyamatosan szorongással, elakadásokkal vagy félelmekkel küzdünk, akkor lehet, hogy ennek az oka nem is a saját, hanem egy elődünk múltjára vezethető vissza.

 

Egy friss kutatás szerint azonban ezek nemcsak érzelmi, hanem biológiai, sejtszinten is kimutatható változásokat eredményeznek az utódokban. Az epigenetikai módosulások ugyanis nem kizárólag az adott ember életét befolyásolják, hanem a leszármazottaiét is.

 

A vizsgálat, ami mindezt igazolta

 

A tudósok természetesen lefolytattak egy kísérletet is, hogy bebizonyítsák az elméletüket. A kísérleti alanyok szír családok voltak, akik három generáción keresztül is különféle borzalmakkal néztek szembe: ott volt például az 1982-es hamai mészárlás, valamint a 2011 óta tartó szíriai polgárháború.

 

A vizsgálatok során kiderült, hogy a háborúk okozta traumák jelentős változásokat idéztek elő nemcsak azoknál, akik közvetlenül elszenvedték őket, hanem a gyerekeiknél, sőt még az unokáiknál is.

 

Ez röviden úgy lehetséges, hogy bizonyos gének működése képes lelassulni vagy felgyorsulni egy-egy trauma hatására, ez pedig hatással lehet az érintettek érzelmi reakciójára, stresszkezelési képességeire vagy akár az egészségi állapotára is.

 

Mindez fokozottan érvényes akkor, ha például egy várandós nővel történnek megrázó dolgok, ezáltal ugyanis a gyermeknél gyorsabb lesz a sejtszintű öregedés.

 

Mi a jelentősége mindennek?

 

A kutatás egyelőre a kezdeti fázisban tart, viszont az eddigi eredmények is ígéretesek. Ez pedig több kérdést is felvet: hogyan befolyásolják a traumák az egyén fejlődését? Lehet-e tudatosan dolgozni azon, hogy a mintázatok ne öröklődjenek az utódokra, megnehezítve ezzel az életüket?

 

Ha a jövőben a tudomány pontosabban fel tudja térképezni, hogy az epigenetikai öröklődés miképp működik, akkor olyan terápiákat is ki tudnak dolgozni, melyekkel célzottan kezelhetőek ezeknek a hatásoknak az esetleges következményei.

 

Annyi azonban már most is nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a múltunk, az átélt élmények jóval mélyebb nyomot hagynak bennünk, mint gondolnánk. Épp ezért muszáj foglalkozni velük, és feldolgozni őket, hiszen az utánunk jövő generációnak is problémákat okozhatnak ezek az öröklődött minták.



Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!