Mi is az a szigetüzemű napelem rendszer?
2025.04.25.A hírekben gyakran megjelenő napelem rendszerek általában a hálózatra csatlakoztatva működnek. A szigetüzemű redszerek jellemzőivel kapcsolatban kevesebben vannak tisztában. Bármelyik lehetőséget is választjuk, fontos, hogy megértsük a napelem működését és ismerjük az elemeit. Az alábbi cikkben erről tudhatunk meg néhány hasznos információt!
A napelem rendszer fő alkotórészei
A napelem rendszer felépítése első hallásra bonyolultnak tűnhet, valójában azonban csupán néhány elemből áll: a napelemből, az inverterből és a tartószerkezetből. A szigetüzemű napelemes rendszer ezenkívül még akkumulátorral is rendelkezik, amely képes a megtermelt energia tárolására.
Ez utóbbi megoldás azok számára ideális, akiknek nincs a közelükben olyan elektromos hálózat, amire rá lehetne csatlakozni, illetve azoknak is, akik egyáltalán nem is szeretnék a csatlakoztatást. Az energiaárak folyamatosan nőnek, így előnyös függetlenedni a szolgáltatótól. Tökéletes lehet nyaralókba, tanyákra, esetleg elzárt gazdasági épületekbe is.
Az áram átalakításáért felelős inverter
Mivel a napelemek egyenáramot termelnek, szükség van egy olyan eszközre is, amely ezt váltakozó árammá alakítja, hiszen a háztartási berendezések ezt használják. Ezt a feladatot az inverter látja el. Biztos, ugyanakkor sérülékeny pontja a rendszernek, ezért érdemes megbízható márka termékét választani. A legismertebb gyártók ráadásul extra hosszú garanciát is biztosítanak az eszközeikre és könnyű a kezelésük.
Két fő típusa van: a hálózati- és a mikroinverter. Az első típus esetében egy központi egység alakítja át az összes panel által termelt energiát. A második fajtánál minden egyes elem egy saját invertert kap, így az egyes részek egymástól függetlenül képesek működni. Ez remek megoldás árnyékos vagy tagolt tetőkre.
Tartószerkezet a rögzítés érdekében
Természetesen az is fontos, hogy a panelek stabilan és biztonságosan kerüljenek rögzítésre, ezért pedig a tartószerkezet a felelős. Ez az elem ugyan kevésbé látványos, de annál nagyobb jelentőséggel bír a hosszú távú működés tekintetében. Ha megfelelően kerül felszerelésre, akár hosszú évekig, évtizedekig is biztonságos marad.
A gyártók a legtöbbször aluminiumból vagy rozsdamentes anyagokból készült szerkezeteket alkalmaznak. Ezek ugyanis ellenállóak a széllel, a hóval és az időjárás más elemeivel szemben is.
Egy napelemes rendszer tehát három fő részből áll: napelemekből, inverterből és tartószerkezetből. Ezek megfelelő összeállításával és telepítésével hosszú távon fenntartható és gazdaságos energiaforrás állhat rendelkezésünkre. A napelem telepítés folyamatában érdemes szakértő segítségét kérni a rendszer megtervezéséhez, hogy a lehető legjobb hatásfokot érjük el, és biztosítsuk otthonunk energiaellátását a jövőben is.
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!