Új őslelet: Több mint 200 millió évvel ezelőtt páncél nélkül éltek a teknősök - fotók!
2018.08.28.Tudósok új bizonyítékokat találtak a délnyugat-kínai Guizhou tartományban, arra, hogy a teknősök a triász időszakban páncél nélkül éltek. A majdnem teljesen épen megmaradt fosszíliák több mint 228 millió évesek és nagyobbak mint egy franciaágy.
Dr. Nicholas C. Fraser, brit paleontológus, akadémikus és az edinburghi Skót Nemzeti Múzeum kurátora elmondta, hogy az őskövület abszolút úgy néz ki, mint egy teknős, de teljes egészében hiányzik róla a páncél alul és a tetején is. Kiderült, hogy a teknős páncéljának alapjául szolgáló "állványzat” a helyén van, amelyből a későbbiekben kifejlődhetett a páncél, azonban magának a konkrét teknőnek, teknőgerincnek vagy nyaki teknőnek nyoma sincs.
A fosszília fejének az elején egy rendkívül különös és karakteres csőrszerű képződmény található. Az őshüllőt Eorhynchochelys sinensisnek nevezték el, amely név annyit tesz, hogy: Kínai hajnali csőrös teknős.
Egy művész benyomása, hogy nézhetett ki a triászi teknős |
Miért fontos a teknős páncélja?
Egyrészt azért alakult ki evolúciós okokból a teknős páncélja, hogy védelmet nyújtson az állat számára a különböző külső hatások ellen, másrészt pedig abban is segített a teknősöknek, hogy hosszabb ideig éljenek a víz alatt. Ez azért van mert a tárolt kálium és magnézium meggátolja a túlzott tejsav felhalmozódást. A teknősök páncélja körülbelül 50 csontból áll, amely bordák, vállcsontok és csigolyák összeolvadásából formálódott egy kemény, külső védőréteggé.
Dr. Fraser elmondta, hogy a teknősök roppantul érdekes állatok, amelyeknek kvázi egy páncél-kényszerzubbony van a testükön. Hozzátette, hogy képzeljük el úgy ezt, mintha a vállaink a mellkasunkon belül lennének. Eléggé korlátozottnak érezné magát az ember ilyen testfelépítéssel. Módfelett szokatlan állatok, azonban mégis fennmaradtak több mint 200 millió éve.
Tulajdonképpen teknő nélküli elődeiket nem is hívhatnánk teknősnek mivel nem rendelkeztek a csontos védőpáncéllal. Leginkább a dinoszauruszokra hasonlíthattak, ahogy ezen az illusztráción is látszik
Egy másik alkotó elképelése az ősteknősről |
Hogyan alakult ki a páncél?
A teknősök páncéljának kialakulása és kifejlődése évek óta izgatja a tudósokat. Számos primitív teknős rendelkezett már teknővel, amelyet a korábban talált ősmaradványok is alátámasztanak. A legidősebb ilyen teknős, egy úgynevezett Odontochelys, már rendelkezett egy teljesen kialakult páncéllal, de csak testének alsó részén, amelyet úgy hívnak, hogy vívómellény (angolul: plastron).
Bal oldalt a páncél felső része, a teknő látható, jobb oldalon pedig az alsó része, a vívómellény
Azonban ezen vívómellény megléte ellenére a legidősebb csontformációval rendelkező ősteknős testének felső részén még nem formálódott ki a teljes páncélnak a teknő része. A kutatók szerint ez az új felfedezés azt jelenti, hogy közelebb kerültünk ahhoz, hogy megfejtsük pontosan hogyan is alakult ki a teknősök védőpáncélja.
Dr. Fraser hozzátette, hogy ennél az új ősleletnél már látszódik a páncél kialakulásának folyamata, amelyben a bordák szélesen kiterjedtek, hogy később a teknős páncéljának részévé módosuljanak. Elmondta, hogy várják már a következő fosszília felbukkanását, hogy lássák az hová vezet a teknősök páncéljának fejlődésében. Az eredményeket a Nature című folyóiratban tették közzé.
locckerdee
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!