Visszakapják a pénzüket a devizahitelesek?

2025.05.12.

Az Európai Unió Bírósága (EUB) friss ítéletében érvénytelennek nyilvánított egy 2007-ben kötött svájci frank alapú autólízing-szerződést, a döntés értelmében a megfizetett törlesztőrészletek és egyéb költségek visszajárnak az adósoknak. Vonatkozhat ez a többi devizahitelesre is?

Marczingós László ügyvéd A 7 híre című podcastműsorban úgy fogalmazott, hogy a devizahitelesek ügyében a magyar uniós csatlakozás előttre kell visszanyúlni.

Mint mondta, az osztrák „Lombard-kartel” ügy szereplői a csatlakozás után átnyúltak Magyarországra. A magyarok pedig nem forinthitelt vettek fel, így kitalálták a devizahitelt. „2004 és 2006 között az autóhitelek, majd 2006 után a magyar lakáshitelek nagy része is devizahitel volt”. A szakember kiemelte, hogy nem egy törvényes kockázatról nem tájékoztatták a fogyasztókat, ehelyett egy „csiki-csuki” játékba vitték bele őket.

Mint elhangzott az adásban, a 2010-es évektől sorra születtek az ügyfeleknek kedvező ítéleteket, majd az Európai Bíróság is kedvező ítéletet és uniós irányelvet hozott a devizahitelesek ügyében.

Ám a „Kásler-ügyben” a Kúria megfordította a helyzetet és kivonták a kormánnyal és a bankokkal együtt az ügyet. „Az aktuális forint árfolyam bevonásával megoldották az ügyet” – állítja az ügyvéd.

A jelen ügyben, amit az EUB ítélete hozott, azt át kell ültetni szerinte. Ez azt jelenti, hogy az ügyfélnek csak a tőkét kellene visszafizetni és nem a kamatokat.

„A fogyasztóvédelem kapcsán a bank nem hivatkozhat a jogos profitjára – Lengyelországban már egyértelmű a bankok kötelezettsége, ezért már kezdik magukat szétszedni a bankok, hogy ne kelljen fizetni. Ezt nem szabadna hagyni” – közölte az ügyvéd.

„A mostani ítélet minden fogyasztóra alkalmazható kellene, hogy legyen. Az OTP elnöke a Kúria álláspontjára hivatkozva mondta azt, hogy ők tisztességesen tájékoztattak, nincs gond. De a Kúria nem a valóságos uniós döntést továbbította feléjük” – tette hozzá Marczingós László, aki egyben fel is szólította a Magyar Nemzeti Bank új elnökét, hogy hajtsák végre az EUB ítéletét.

„A bankoknak kellene kártérítést adniuk az embereknek. Hatályon kívül kell helyezni a devizahiteles ítéleteket, az embereknek az egyedi tragédiájukat kell megoldani. Az érintettek várjanak, most a nyomásgyakorlás ideje van” – hangsúlyozta.

Az ügyvéd arra számít, hogy lesz megoldás.

naphire.hu

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!