A jogállamiságot megsértő tagállamok uniós pénzektől eshetnek el

2019.01.17.

A Parlament 397 szavazattal, 158 ellenszavazat és 69 tartózkodás mellett fogadta el az erről szóló tervet csütörtökön.

Az Európai Bizottság feladata lesz, hogy egy független szakemberekből álló testület segítségével megállapítsa, hogy léteznek-e „a jogállamiság tekintetében fennálló, általánossá vált hiányosságok”, majd az előfinanszírozás csökkentésétől az uniós támogatás felfüggesztéséig terjedő válaszintézkedéseket javasoljon. A javaslatot csak a Parlament és a Tanács jóváhagyását követően hajtják majd végre. A Parlament és az uniós miniszterek feloldhatják az uniós források blokkolását abban az esetben, ha az Európai Bizottság által beazonosított hiányosságot a tagállam kijavította.

Új eszköz az uniós költségvetés védelmére és az uniós értékek érvényesülésének fenntartására
A szankció az Unióból érkező kifizetések felfüggesztése vagy az összeg csökkentése
A Parlament és a tagállamok miniszterei fagyaszthatják be a kifizetéseket és oldhatják fel a pénzek blokkolását
Az uniós források végső címzettjeinek - például civil szervezeteknek, kutatóknak - védelme

A jogállamiságot pénzügyi szempontból veszélyeztető esetek

Az Európai Bizottság az alábbi esetekben állapíthatja meg, hogy veszélybe került a jogállam:
– az uniós költségvetést végrehajtó tagállami hatóság nem működik megfelelően;
– a pénzügyi ellenőrzést végző tagállami hatóság nem működik megfelelően;
– az uniós költségvetés végrehajtását befolyásolja, hogy a csalások (beleértve az adócsalást), korrupció és az uniós jog egyéb megsértése ügyében nyomozó hatóság nem működik megfelelően;
– nem megfelelően működik a hatékony és független bírósági felülvizsgálat;
– a jogosulatlanul kifizetett összegeket nem fizetik vissza;
– az adóelkerülés és adóverseny megelőzése és büntetése nem működik megfelelően; és
– nincs megfelelő együttműködés az Európai Csalás Elleni Hivatallal (OLAF), és, amennyiben az adott tagállamra vonatkozik, az Európai Ügyészséggel.

Független testület segíti a Bizottságot
A Bizottság munkáját egy alkotmányjogászokból és pénzügyi szakértőkből álló, független testület segíti, amelynek egy-egy tagját a nemzeti parlamentek, öt tagját pedig az Európai Parlament delegálja. A testület évente minden tagállamban értékeli a helyzetet, és nyilvánosan hozzáférhetően közzéteszi megállapításainak összegzését.

A végső kedvezményezett védelme
A Bizottság a hiányosságok mértékétől és a költségvetés végrehajtási eljárásától függően egy vagy több intézkedést javasolhat az alábbiak közül (a lista nem teljes):

– kifizetési kötelezettségvállalások felfüggesztése;
– kifizetési határidők felfüggesztése;
– az előfinanszírozás csökkentése, és
– kifizetések felfüggesztése.

A tagállami kormánynak a döntés ellenére folytatnia kell az adott uniós program végrehajtását és ki kell fizetnie a végső kedvezményezetteket, például kutatókat vagy civil szervezeteket. A Bizottság segít abban, hogy a kedvezményezettek megkapják az általuk elnyert pénzeket.
A Bizottság a lépések által érintett összeg költségvetési tartalékba vételére is javaslatot tesz. Amennyiben a Parlament a leadott szavazatok többségével, vagy a Tanács minősített többséggel (tehát egyetlen tagállam önmagában nem vétózhat) el nem veti vagy nem módosítja a bizottsági döntést, az négy héten belül életbe lép. Ha a Bizottság a hiányosság kijavítását állapítja meg, a forrásokat ugyanezen eljárással felszabadítják.

A jelentéstevők szerint
A költségvetési bizottság jelentéstevője, a spanyol szocialista Eider Gardiazabal Rubial szerint „az európai projektet a jogállamiság és az összes uniós érték tiszteletére alapozva építjük fel. Egyetlen tagállam sem sértheti meg ezeket az értékeket következmény nélkül.”
„A mechanizmus legfontosabb eleme a végső kedvezményezettek védelme: a parlamenti változtatások az eredeti bizottsági javaslathoz képest megerősítik azt. A döntéshozatali folyamatba az Európai Parlamentet is bevettük, így bármely intézkedés nagyobb demokratikus felhatalmazással történik majd” - mondta a finn néppárti Petri Sarvamaa, a költségvetés-ellenőrzési bizottság jelentéstevője.

A következő lépések
A képviselők tárgyalásokat kezdenek a tagállami szakminisztereket tömörítő Tanáccsal a jogszabálytervezet végső szövegéről. A Tanács még nem fogadta el álláspontját a Bizottság által előterjesztett javaslattal kapcsolatban.

Jelen tartalom kizárólag a szerző álláspontját tükrözi. Az Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal az írásos anyagban szereplő információk felhasználását illetően.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!