A sötét oldal nem feltétlenül negatív - videó

2017.01.30.

A black metal finoman fogalmazva sem a legnépszerűbb könnyűzenei műfaj Magyarországon. Talán az igazán erős hangzás, a koncerteken nehezen érthető szövegek, talán a dalokban megjelenő misztikum meg nem értése miatt. A pécsi Gylliath mégis erre az útra lépett.

Egy 2011-es koncert

A zenekar nevét „A gyűrűk ura” fantasyból kölcsönözte, ott az éjjeli csillagos égboltot jelenti, és inkább pozitív tartalommal bír, de a megjelent számok már inkább a sötét oldalból merítkeznek. Lázár Tamással, a Gylliath frontemberével és Hunor Tamás gitárossal beszélgettünk arról, mit is takar a black metál, mennyire népszerű Magyarországon, mi a zenekar mondanivalója.

Hunor Tamás 2013-ban


- Kezdjük egy rövid portréval, mikor alakult a zenekar, milyen utat jártatok be?

Lázár Tamás: - Még 2008 szeptemberében álltunk össze, az első próbára már egy kész dallal érkeztem, amely már a kilencvenes években is motoszkált a fejemben. Decemberben már első koncertünkön is túl voltunk, 2009. májusára pedig összeállt az első albumunk anyaga is, az más kérdés, hogy ez azóta is kiadásra vár, szorgosan keressük, hogyan hozhatnánk forgalomba. Mára összeállt egy második nagylemez is, ezt a következő hetekben, hónapokban vesszük fel. Ezen kívül készült egy kislemez anyaga, van egy single számunk, és elkészült egy single videoklipünk is. Kezdetben még billentyűsben gondolkodtunk, azóta több formációváltás is volt, jelenleg négy tagból áll a zenekar. Megalakuláskor inkább filozofikus hangvételben gondolkodtam, ez mára megváltozott. Mára már 21 saját számunk van, amelyeket az évi 10-15 koncertünkön játszunk.

A 2014-es felállás

- Miért? A black metálban ennyire kötelező a sötét oldal jelenléte?

Hunor Tamás: - A sötétnek nevezett oldal nem feltétlenül negatív, inkább misztikusnak mondanám. Az általános felfogás szerint, ami eltér a közgondolkodástól, ahhoz negatív felhangok társulnak, pedig egyszerűen arról van szó, hogy nem mindenki látja egyformán a világot. A black metál elvont világ, sokan életszerűen csinálják, számunkra ez egy kifejezési forma, úgy gondoljuk, ebben a stílusban tudjuk legjobban közvetíteni gondolatainkat, világlátásunkat. Ebben persze benne van a monoteista egyházrendszerek elleni lázadás is, emiatt éri sok kritika a műfajt.

2016-os zenekari kép

- Nehéz elhinni, hogy a filozofikus mondanivaló átjön, szerintem egy koncerten a szövegek kétharmadát nem is érti a közönség.

L. T.: - Van az több is. Erre szoktam mondani, hogy meg kell vásárolni a kazettát, lemezt, amin rajta van a szöveg is, olvassa el, fordítsa le, akit érdekel, értse meg, és otthon, gyertyafény mellett egyfajta meditatív állapotban hallgassa végig. Akkor át fogja érezni a komolyabb mondanivalót, a bennünket jellemző emberi tudatot, lelki állapotot.

Koncert közben 2016-ban


- Nem lehet, hogy emiatt is olyan szűk a black metál rajongók tábora?

H. T.: - Valóban nem lehet nagy táborról beszélni, egy néhány százfős koncert már nagy sikernek számít, de ennek is több összetevője van. Eleve a megjelenési lehetőségeink nagyon behatároltak, még a kifejezetten metálra szakosodott portálok, újságok is keveset foglalkoznak velünk. Ráadásul amíg más rétegzene tud támogatást, pályázati pénzeket szerezni, ez számunkra Magyarországon lehetetlen ellentétben Skandináviával, ami a műfaj őshazája. Ott akad olyan együttes, ami helyi hungarikumnak, mondjuk úgy norvégikumnak számít, és például Grammy-díjig jutott. Már az anyagi lehetőségeink miatt sem tudunk versenyezni velük.

Szintén egy 2016-os koncertkép

- Ha már szóba került, mennyiből tud működni egy black metál zenekar?

L. T.: - A felszerelés, hangszerek milliós tétel, és itt tényleg figyelni kell a minőségre, mert különben kásás vacak szól a koncerten. A fellépőruha fejenként százezer, az egyéb fellépőkiegészítőkből csak azt mondom, hogy egy tégely arcfesték, ami nem olvad le koncert közben 2500 forint, és legfeljebb két fellépésre elég. A stúdióbérlet havi hetvenezer körül van, és ha mi rendezünk egy bulit 3-4 fellépővel, nem állunk meg százezer alatt. Mindehhez tegyük hozzá, hogy Pécsett szinte nincs is olyan hely, ahol felléphetnénk.

A mostani felállás

- Szóba hoztátok a stúdióbérletet. Külső szemlélő azt gondolná, ez a legegyszerűbb műfaj, hiszen csak tépni kell a húrokat…

H. T.: - Egy jó black metál dobos szerintem megállná a helyét egy dzsessz-zenekarban is, de egy gitáros sem lógna ki másfajta rockbandából sem.

- Lehet-e előre tervezni ebben a műfajban, hiszen jövőre lesztek tízévesek…

L. T. – Ebbe igazán bele sem gondoltunk. Jó lenne kihozni az említett két nagylemezt, amíg még havas a táj, leforgatnánk egy single klipet, és természetesen születnek új dalok is. Úgy tűnik, mi hóban vagyunk alkotóképesek, nyáron valahogy leülünk, legfeljebb a koncertek vagy a fesztiválok jelentenek feladatot a próbákon kívül.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!