Cserepeslemez tető tisztítása - 5 tipp, hogy egyszerűbben menjen!

2024.03.17.

A cserepeslemez remek ár-érték aránnyal rendelkező tetőfedési eszköz, amit ha szakszerűen raknak fel, akkor sokáig ép és esztétikus marad. A felhelyezés, a szerelés, valamint a karbantartás azonban nem egyszerű, hiszen mindenekelőtt egy alapos állapotfelmérésre van szükség.

Ha megtörtént az anyagigény kiszámolása, a tetőfedés előkészítése, a szigetelő fóliázása, a lécezés, akkor jöhet a cserepeslemez felrakása és rögzítése. Mindez hiába, ha nem figyelünk rá, nem ápoljuk rendszeresen és gondoskodunk arról, hogy a felülete épségben maradjon.

Az alábbiakban pár tippet hoztunk ahhoz, hogy könnyebben menjen az ápolás folyamata.

A cserepeslemez állapotának megőrzése

A cserepeslemez tető felülete a gyártó által garantáltan jellemzően 10-35 évig marad megfelelő állapotban. De ez csak akkor érhető el, ha mindent az útmutató szerint csinálunk az évek alatt. Nem mindegy az sem, hogy milyen típusú tető került felszerelésre. A cserepeslemezek változatairól bővebben ITT olvashatsz!

Már csak a tisztítás maradt hátra. De mégis, hogyan csinálhatjuk jól?

1.   tipp: A megközelíthetőség biztosítása

Mindenekelőtt helyet kell csinálni, biztosítani a tető megközelíthetőségét. Sok esetben állványra, kibiztosításra van szükség. Amennyiben nem vagyunk biztosak a dolgunkban, esetleg tériszonyunk van, akkor nem árthat szakembert hívni. A tisztítócégekkel érdemes úgy felvenni a kapcsolatot, hogy a többi szomszéddal összefogunk és közös árajánlatot kérünk. Ha viszont magunk csináljuk, akkor használjunk meleg vizet és kefét. A sérülések elkerülése érdekében jól jöhet a magasnyomású mosó alkalmazása, de csak akkor, ha van valamennyi tapasztalatunk az eszköz használatával.

2.   tipp: Ne használjunk tisztítószert és súrolószert

Csak egy rövid tipp, hogy ha saját magunk végezzük a tisztítást, akkor sose használjunk erős vegyszereket, tisztítókat, súrolószert, olyan szivacsot vagy kefét, ami kárt okozhat a lemeztető felületében. Mindig pontosan kövessük a gyártó utasításait, amihez először érdemes egy nem feltűnő helyen tesztelni a folyamatot.

3.   tipp: Lentről felfelé haladjunk

A tisztítószert mindig lentről felfelé haladva vigyük fel a tetőre. Ezt követően fentről lefelé haladva öblítsük le, majd jöhet a tető tiszta vízzel való átmosása. A műveletet semmiképpen ne tűző napon végezzük, hiszen így könnyen sérülés lehet a vége, nem beszélve arról, hogy a tető ilyenkor különösen forró. A folyamat során legyünk óvatosak, a tető rétegzésének megsértése, valamint a karcok keletkezése könnyen rozsdásodáshoz vezethet.

4.   tipp: Ellenőrizzük a tartozékokat

Ami még lényeges lehet, hogy mind a tetőt, mind annak minden egyes tartozékát, kiegészítőjét ellenőrizzük le. Ide tartozik az ereszcsatorna, a lefolyócsövek, hiszen így elkerülhetjük a szennyeződések megjelenésének következményeit, mint a korrózió vagy az eresz esetleges dugulása.

A tetőn pedig főleg az ablakok, valamint a kivezető nyílások széleit és átmeneteit érdemes átnézni. Főleg olyan sérülések és nyílások felfedezése lehet a cél, amik miatt előfordulhat a víz behatolása. Ezt az ellenőrzést minden tavasszal érdemes elvégezni, így a télen keletkezett károkat még idejében észlelni tudjuk.

5.   tipp: Elszíneződés javítása

Amennyiben elszíneződést észlelünk, érdemes a lehető leghamarabb egy réteg, kizárólag erre a célra megfelelő festékkel megerősíteni a felületét. Ennek hatására a tető élettartama a garanciális időszakot is jóval meghaladhatja. Szintén nem érdemes várni arra, hogy a rögzítő csavarokat újrahúzzuk, hiszen ezt viszonylag gyorsan, akár egy nap alatt is elvégezhetjük. Ezzel csökkenthetjük annak esélyét, hogy a rögzítés idő előtt meglazuljon.

A tetőmosás során tehát hatékonyan távolíthatjuk el a mohát és egyéb szennyeződéseket a lemeztető felületéről. Elhanyagolásával a tetőn keletkezett szennyeződésekkel növelhetjük a csapadék és a nedvesség megfelelő elfolyásának kockázatát. Ez hosszú távon hatással van többek között a tető szerkezeti elemeire, de komoly károkat okozhat a tető faanyagában, szerkezetében, szivárgást eredményezve az épületben. A rendszeres tisztítással azonban hozzájárulhatunk az állapotának megóvásához, elkerülhetjük az esetleges problémák megjelenését.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!