Hogyan segíthetünk kölyökkutyánknak a fogváltás idején?

2024.04.09.

Akik még nem neveltek pici kölyköt, talán nincsenek is tisztában azzal, hogy az ebek, hozzánk hasonlóan, fogak nélkül jönnek a világra. A tejfogak az első néhány hónapban bújnak ki, ekkor még általában az anyjuk gondoskodik róluk. Később azonban elkezdik leváltani őket a maradandó fogak.



Mit érdemes tudni a kiskutya fogváltásával kapcsolatban?


Körülbelül 4 hónapos korban kezdődik a fogváltás, ebben az időszakban nem feltétlenül fogadja el a száraztápot, ilyenkor a megfelelő állateledel kiválasztása kulcsfontosságú. Például a Grandopet.hu kínálatában konzerves kutyatápok is beszerezhetők.


Kezdetben a metszőfogak, majd idővel a szemfogak is lecserélődnek. A fogváltás megkezdődésére több jel is utal, az egyik legszembetűnőbb, hogy a szokottnál többet rágcsál, nyáladzik, illetve gyakori, hogy a mancsaival piszkálni kezdi a száját. Ilyenkor sokat segíthet, ha speciális rágójátékokat is beszerzünk számára, ellenkező esetben a lakás egyéb tárgyait, bútorait fogja megrágcsálni a fájdalom enyhítése céljából. Ez nemcsak bosszantó, de veszélyes is lehet számára, hiszen könnyen megsérülhet a rágcsálás hevében.


Jellemzően 16 hetes koráig még nem bújnak ki a maradandó fogak, tehát ez az időszak jó alkalom arra is, hogy például hozzászoktassuk a fogmosáshoz. Gyakorolhatjuk azt is, hogy többször a fogai területét érintjük, így később az állatorvosnál sem fog mindenáron ellenállni.


6-7 hónapos korára az összes tejfoga lecserélődik, itt jegyeznénk meg azt is, hogy a felnőtt ebek 42 foggal rendelkeznek. Megeshet, hogy még ezt követően is rábukkanunk egy-egy tejfogra, ilyen esetekben előfordulhat, hogy ezeket el kell távolítani a szakember segítségével.


Mire figyeljünk a táplálás során?


A fogváltás a kölyökkutya életében igen fontos folyamat, hiszen ezáltal lesz biztosított a hatékonyabb rágás, ugyanis a maradandók sokkal erősebbek és nagyobbak. A folyamatos rágási kényszer a fájdalom miatt történik, így igyekszik enyhíteni a kellemetlen érzést, amit az új fogak kibújása okoz.


Ebben az időszakban a kölyök étvágytalanná válhat, ezért különösen fontos, hogy odafigyeljünk az optimális táplálására. Ez azt is jelenti, hogy másfajta állateledel beszerzése javasolt. Döntsünk a kifejezetten kölykök számára fejlesztett kutyatápok mellett, ha a fájdalom miatt a száraztápot elutasítja, akkor a konzerveledelek jelenthetik a megoldást. Feltétlenül teljes értékűt válasszunk, amely fedezi a kiskutya tápanyag-igényét.


A kölyöktápok kisebb szemcséjűek, könnyebben rághatók, így biztosan megtaláljuk számára azt az eledelt, amelyet szívesen fogyaszt.


Ügyeljünk a rendellenességekre is!


Előfordulhatnak problémák a fogváltáskor, például ínygyulladás, vagy ha úgy indul meg a maradandó fog, hogy még nem hullott ki a tejfog. Bármilyen szokatlan esettel találkozunk, vagy arra leszünk figyelmesek, hogy gyulladás alakult ki a kölyök szájüregében, azonnal forduljunk állatorvoshoz!


Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!