Milyen napelemet érdemes választani?

2022.06.14.

A napelemes rendszer telepítése mindig nagy fejtörést okoz. Egyre több gyártó és típus jelenik meg a piacon, és olyan neves márkákkal is szembe találjuk magunkat, mint a Hyundai. A választás nem egyszerű, ezért érdemes egy kicsit tisztába tenni a dolgokat.

 

 

Ismerjük meg a technológiát!

 

A napelemek között megkülönböztetjük a polikristályos és a monokristályos modelleket. Napjainkban a monokristályos modulok váltak elterjedtté, és újabbnál újabb technológiák jelennek meg a napelemek hatékonyságának növelése érdekében. A Wagner Solar Hungária Hyundai napelemei is folyamatos fejlesztés alatt állnak, hogy a napból érkező energiafelhasználás a lehető leghatékonyabb legyen.

A technológia fejlődése által a monokristályos napelemek ugyanakkora méretben már jóval nagyobb teljesítményre képesek, mint polikristályos társaik. Érdemes tehát kellő körültekintéssel nézelődni a piacon és szem előtt tartani, hogy melyik típus a jobb az energiatermelést illetően.

 

Standard vagy osztott cella, esetleg zsindelyes napelem?

 

A döntés előtt érdemes egy kicsit tanulmányozni a lehetőségeket. Egy normál monokristályos napelem átlagosan 320 W körüli teljesítménnyel rendelkezik. Egy ilyen panel 60 db nyolcszögletű cellából áll, amelyek 3 részre osztva helyezkednek el. Ennél a modellnél a három rész egymástól függetlenül termel, viszont ha olyan árnyék vetül rájuk, ami mindhárom részt érinti, leáll a termelés.

 

Az osztott cellás napelemek termelési maximuma átlagosan 380 W körüli, és a cellák 2x3 részre osztva helyezkednek el. A előző modellhez hasonlóan, ha az alsó cellákra árnyék vetül, leáll a termelés, viszont itt a felső sor zavartalanul tud dolgozni. Az olaszországi FuturaSun napelemek között találhatunk ilyen darabokat. Ez a fejlesztés már előrelépés a 3 részre osztott modellekhez képest, viszont az igazi áttörést a zsindelyes technológia jelenti.

 

A zsindelyes technológia élenjárója a Hyundai napelem

 

A zsindely technológiás napelemek 400 W feletti termelésre képesek, viszont a cellákat soronként kötik össze, így csak az a sor nem termel, amely beárnyékolódik. A panel többi része zavartalanul működhet tovább.

 

A Hyundai napelemek ezzel a zsindelyes technológiával vannak ellátva, és 400 W feletti termelésre képesek. Az ipari méretű rendszerek akár 470-490 W-os hatékonyságúak, és a megszokott 10-15 év garancia helyett 25 évvel kerülnek értékesítésre.

 

A Hyundai az egyik legnagyobb és legrégebb óta működő napelemgyártó Dél-Koreában, tehát abszolút megbízható márkáról beszélünk. A gyártó egy olyan globális márkaként ismert, amely stabil pénzügyi háttérrel rendelkezik. A versenyképes ár mellett kiemelkedő minőséggel bír, és a gyártmányai tesztelten korrózióállóak. Az edzett üvegek és a megerősített alumínium keretek ellenállnak az időjárás viszontagságainak.

 

Bármilyen technológia mellett is döntünk, a napenergia hasznosítása a fenntarthatóságot szolgálja, amellyel nagyon sokat tehetünk azért, hogy ne legyenek kiaknázva a fosszilis energiahordozók.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!