Négy dolog, amire figyelni kell, ha bővíteni akarjuk az otthonunkat

2023.03.21.

Amikor az otthonunkat álmodjuk meg, valószínűleg hosszú távra tervezünk, de így is előfordulhat, hogy a beköltözés után évekkel később a bővítés mellett döntünk.

Sokféle okból lehet több helyre szükségünk: több gyermek érkezik, ápolásra szoruló idős családtagot látunk el, a home office hosszú távúra nyúlik és kell egy dolgozószoba, vagy anyagi lehetőségeink egyszerűen csak később teszik lehetővé a terjeszkedést. Nézzük, mire kell figyelnünk, ha házbővítést tervezünk!

Az otthonépítés, felújítás és bővítés egyaránt álmodozással kezdődik. Látjuk magunk előtt, mit szeretnénk, hol éreznénk magunkat komfortosan, milyen igényeink léptek fel időközben, és elképzeljük, ahogy már az álomotthonban élhetjük a mindennapokat. Ha azonban a tényleges bővülés mellett döntünk, semmiképp ne a puszta álmok szintjéről lépjünk át a munkálatokba: mindenképpen pontos, alapos, szakemberrel együttműködő tervezés előzze meg a hozzáépítést.

Négy dolog, amivel számolnunk kell az otthonbővítés során

Az otthonbővítés kifizetődő, de nagy vállalás: számos szempontot mérlegelni kell, mielőtt az ásó éle nyomot hagy a földben. A szakmai terveket követően a kivitelezési és a jogi vonatkozásnak is komoly figyelmet kell szentelni, mivel a bővítésnek elhúzódó munkafolyamatai, illetve szigorú szabályai lehetnek.

A telekre vonatkozó előírások

Bizony a telken való beépítésnek meghatározott szabályai vannak, az esetleges engedélykéréseket pedig semmiképpen sem tanácsos megkerülni. Komoly büntetést vonhat ugyanis maga után, ha valaki az adminisztrációnak ezt a részét nem intézi el. Érdemes a saját település önkormányzatánál érdeklődni az adott telekre vonatkozó előírások kapcsán, mivel városonként, falunként lehetnek eltérések ezen a téren. Kazánház, garázs és házbővítés esetén mindig engedélyt kell kérni, a tetővel ellátott kocsibeállót, valamint az előtetőt egy bizonyos méretig elég csak bejelenteni, de nem szükséges külön engedélyeztetési folyamat.

Az íratlan szabályok

Szintén fontos előírások szólnak azzal kapcsolatban, hogy miképpen építkezhetünk a szomszéd telekhez viszonyítva. Bővítés esetén amellett, hogy betartjuk az előírásokat – például a szomszéd felőli nyílászárók nagyságára vonatkozóan –, beszéljünk a szomszédainknak is a terveinkről. Nem baj, ha tartjuk a jó szomszédi viszonyt és a lehetőségeinkhez mérten alkalmazkodunk: például átlátszó üveg helyett üvegtéglás ablakokat teszünk be, vagy a hangosabb eszközöket – mint egy légkondicionáló kültéri egysége – a szomszéd telkétől minél távolabb helyeztetjük fel.

Pénzügyi lehetőségek

A tervezés fázisában az egyik legfőbb pont a költségvetés elkészítése – esetleges csúszásokkal, plusz kiadásokkal számolva. Az anyagiak terén alaposan tájékozódjunk és nyugodtan kérjük szakember segítségét: a különböző pénzintézetekben számos kifejezetten bővítésre, vagy egyebek mellett arra is vonatkozó hitelt találhatunk. Mérlegeljük, melyik a legkedvezőbb számunkra! Az építkezés mindig váratlan fordulatokkal jár: ne feledjük, egy bővítés ugyanolyan helyzeteket szülhet, mint egy új ház felhúzása, ezért mindenképp legyenek tartalékaink.

Tartós, megbízható eredmény

A ház legfontosabb része egyben a legkevésbé látható is: ez pedig nem más, mint a biztos, stabil alap. Ne spóroljunk soha a megfelelő alapozáson: a biztonságunk és a falak időtállósága egyaránt megkívánja a legjobb megoldásokat. Emellett fordítsunk figyelmet arra, hogyan hat adott alap a készülő házrészt érintő többi megoldásra.

Amennyiben egyenetlen a talaj, talajvíz kerül elő, rossz minőségű a föld, tervezünk pincét vagy korszerű energetikai megoldásokat, mindenképpen betonlemezt válasszunk az alapozásnál. Míg a sávalap többütemű betonozást igényel, tehát időigényesebb, a betonlemez alapként egyetlen teljes szerkezet formájában támasztja alá a házat. Nem utolsó sorban pedig a hőszigetelés szempontjából is könnyebben kezelhető.

Több feladat, több szervezés

A házbővítés esetén a szakemberek kapcsán is ugyanaz a nehézség, mint egy építkezés során: fontos előre leszervezni minden egymás után következő folyamatot az érintett mesteremberekkel. Bár valamennyi csúszás a legtöbb esetben előfordul, időben keressük meg a szakembereket, és az egész folyamat megkezdése előtt egyeztessünk mindenkivel. A kőműves, az ács, a burkoló – mindenkivel beszéljük át mikorra kellene érkeznie, és milyen időhatárokkal tud dolgozni.

Számoljunk a pluszokkal!

Ha a legmegbízhatóbb szakembereket választjuk, ha mindent időben beszerzünk, még akkor is történhetnek váratlan események. Próbáljunk higgadtan megoldást találni, együttműködésre törekedni, hiszen a jól működő kommunikáció a sikeres közös munka alapja. Mindig kalkuláljuk bele a plusz időt és költségeket! Ne a nyaralás vagy a szülés kiírt időpontja előtt egy nappal tervezzük be a munkálatok végét. Jobban járunk, ha heteket, hónapokat ráhagyunk a hasonlóan meghatározó dátumokra.

A házbővítés a tervezéstől a szervezési feladatokon és az anyagbeszerzésen át a kivitelezési munkák különböző lépcsőfokáig elképesztő nagy munkát, energiát és sok időt igényel. De ne feledjük: ha már belekezdtünk, akkor el is fogunk érni a végére. Természetesen amikor elindul a munka, nagyon nehéz nem sürgetni az időt, de legyünk türelmesek: az álomotthon megfelelő felkészüléssel, odafigyeléssel és megfontolt lépésekkel érhető el.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!