Vakolás házilag, de hogyan?

2022.04.26.

Manapság egyre elterjedtebbek a házilag készült dolgok. A “csináld magad” népszerűsége töretlen, ha otthonunk szépítéséről van szó. De vajon érdemes-e a vakolást is megpróbálni egyedül? Ha erre adnád a fejed, előtte mindenképp olvasd el a témát összefoglaló cikkünket.

 

 

Tanulással minden elsajátítható

 

A vakolás nem feltétlen az egyszerű feladatok közé tartozik. Általában szakemberek végzik, akik évekig tanulják, mire elsajátítják a fortélyait. Aki először kezd ilyen felújítási munkába, annak rengeteg időbe és gyakorlásba fog telni, mire megtanulja és megérti.

 

Akik szeretnék kipróbálni magukat ezen a területen, vagy anyagi helyzetük miatt rákényszerülnek arra, hogy maguk végezzék a vakolást, mindenképp tekintsék meg a JOSZERSZAM.hu oldalát, mert hasznos kellékeket találhatnak a munkálatok megkezdéséhez. Ilyen például a vakolókanál, simító, vagy vödör.

A vakolás lépései

 

Jól használhatjuk a sütésben szerzett tapasztalatainkat, amikor munkába vágunk. Első lépésként ugyanis gipszet kell keverni. A vakoláshoz, csakúgy, mint egy tortához, egy jó állagú massza a kulcs.

 

Egy keverőgép elengedhetetlen kellék, mert segítségével jól össze lehet keverni a gipszet. Szükség lesz két nagyobb vödörre, ami jó, ha erre a folyamatra kifejezetten alkalmas. Először öntsünk egy kis vizet az egyik vödörbe, majd kezdjük el fokozatosan adagolni a vizet. Ügyeljünk a folyamatos keverésre, ajánlott a közepes fokozat használata. Csak annyi vizet adjunk hozzá, amíg krémes állagúvá nem válik.

 

Hasznos tanács: a vödör széléről igyekezzünk eltávolítani a gipszet, valamint ügyeljünk arra is, hogy ne legyenek száraz foltok. Egyszerre csak keveset keverjünk, mert hamar megköt. Ekkor elveszti jó kenhetőségi tulajdonságait. A másik vödröt töltsük tele vízzel, és magas fokozaton mossuk el benne a keverőgépünk. Már csak azért is, mert az eszközre száradt gipszdarabok könnyen rossz masszát eredményezhetnek.

 

A PVA-k, vagyis a tapadáselősegítők előnyei

 

A PVA (poli-vinil alkohol) egy olyan vízalapú ragasztó, melynek segítségével a vakolat második rétegének tapadását, rögzítését tudjuk elérni. Használata opcionális, szükséges hozzá egy már felhelyezett első réteg. Fényes felületeken gyakran alkalmazzák. Keverése vízzel 3:1 arányban történik, ezután közvetlenül a falra szükséges felfesteni. Fontos szerepe van a tartós vakolat kialakításában. A vakolási munkálatok megkezdése előtt a gipsz megfelelő tapadásának biztosításához fontos megbizonyosodni arról, hogy a választott felület pormentes.

 

A vakolat megfelelő száradása

 

A vakolás során nem feledkezhetünk meg a megfelelő száradás fontosságáról sem. A következő fázis megkezdése előtt várjuk ki a száradáshoz szükséges időt. Ellenkező esetben a simítás során szét fogjuk nyomni a vakolatot a falon. Ha pedig túl sokat várunk, akkor a vakolat megkeményedik és nem lesz lehetőségünk a precíz eldolgozásra.

 

Fontos, hogy a megfelelő eszközöket alkalmazzuk és minden fázisra rászánjuk a szükséges időt, így biztosítva a megfelelő végeredményt.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!