A holokausztra emlékezik a Pannon Filharmonikusok
2024.11.03.Pécsett és Budapesten is koncertet ad, valamint kísérőrendezvényeket tart a holokausztra emlékezve a Pannon Filharmonikusok zenekar november végén Kesselyák Gergely vezető karmester vezényletével.
Az országos megemlékezések sorához csatlakozó együttes a Kodály Központban a koncertet megelőzően a pécsi zsidóságról is megemlékezik, és napjainkban is érvényes, nemzetközi kontextust teremt azzal, hogy az amszterdami Anne Frank Ház vándorkiállítását mutatja be.
Kesselyák Gergely, a Pannon Filharmonikusok vezető karmestere vezényli a holokausztra emlékező koncerteket Forrás: Pannon Filharmonikusok
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
November 28-án Pécsett a Kodály Központban, 29-én pedig Budapesten a Müpában ad hangversenyt az együttes Kaddis címmel a Holokauszt 80 emlékév apropóján.
Molnár Ágnes szoprán opera-énekesnő is fellép a holokausztra emlékező koncerteken. Forrás: Pannon Filharmonikusok
A családokat, így a közösségeket is érintő közös traumáink generációkon átívelő hatása elkerülhetetlen. Az örökölt egyéni sorsok a kollektív veszteségekben is összefonódnak. A holokauszt nyolcvanéves évfordulóján a Pannon Filharmonikusok a zene emlékezetőrző és érzelemkioldó hatását hívják segítségül egy-egy nagy horderejű mű előadásával. A koncertet kísérő programok rámutatnak a holokausztot elszenvedők, elkövetők és elhallgatók közös tragédiájára, mely az azóta megszületett negyedik generáció életére is hatással van.
A koncerteken Penderecki európai és Bernstein tengerentúli Kaddisa keretezi az Amerikában élt, de az Osztrák–Magyar Monarchia zenei gyökereit hordozó Korngold Pészahi zsoltárát.
A pécsi és a fővárosi estet Krzysztof Penderecki Kaddisa nyitja, melyet a szerző a lódzi zsidó gettó felszámolásának emlékére írt, majd Erich Wolfgang Korngold Pészahi zsoltára lesz műsoron, de a hangverseny középpontjában Leonard Bernstein 150 fős apparátust igénylő III. Kaddis szimfóniája áll majd.
A kádis egy ősrégi zsidó gyászima, melyet a vallásos zsidók az elhunyt szeretteikért mondanak a gyász idején. Bár gyászimáról van szó, az ima szövege az örökkévaló nagyságát, mindenhatóságát és könyörületességét fejezi ki költői formában, magasztos szavakkal. A Pannon Filharmonikusok előadásában az ima lektorált szövegét vetítik ki a nézők számára, amely a zenekar honlapján is elérhető.
Az esteken Izabela Matula, Molnár Ágnes, Valentin Dubovskoy, Mácsai Pál és a Nemzeti Énekkar mellett közreműködik a Nyíregyházi Cantemus Fiúkórus is.
Az együttes a pécsi koncertet megelőzően a helyi zsidóságról is megemlékezik: délelőtt botlatókövet helyeznek el Mangold Rezső pécsi muzsikusnak és családjának utolsó lakhelye előtt a járdán, majd Ronald Leopold, az Anne Frank Alapítvány igazgatója megnyitja a holland Anne Frank Alapítvány magyar nyelvű vándorkiállítását a Kodály Központban.
A Ha az lehetek, aki vagyok című kiállítás két héten át megtekinthető Pusztai Tünde művészettörténész tárlatvezetésével.
A holokausztban tizenöt évesen elhunyt Anne Frank naplóját több mint hetven nyelvre fordították le, neve világszerte a remény, a minden nehézség ellenére élni akarás szimbóluma lett. Élettörténete széles réteget szólít meg, a család rejtekhelyén kialakított múzeumot évente több mint egymillió látogató keresi fel.
Szintén a pécsi koncert előtt, 18 órától a Pécsett született Schweitzer Gábor egyetemi tanár tart előadást „Boldog vagyok, hogy (…) itt lakhatom a kedves szép Mecsekaljában” címmel, melyben pillanatképeket nyújt a pécsi zsidóság múltjából, a holokausztban Pécsről elhurcolt négyezer ember mai napig ható hiányáról.
Az előadásról felvétel készül, és a zenekar egy későbbi időpontban megosztja a közösségimédia-csatornáin, így a budapesti hangverseny résztvevői is meg tudják nézni azt.
Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!