Mit tehetünk, ha allergiás a kutyánk?

2025.03.26.

Ahogy az embereknél is egyre gyakoribbak az allergiás panaszok, úgy a kutyáknál is előfordul, hogy az immunrendszerük túlreagál valamilyen környezeti tényezőt. Lehet az pollen, penész, vegyi anyag vagy bármi más.

Már akkor sokat tehetsz az allergizáló anyagok ellen, ha például a BioZoo.hu-nál beszerezhető természetes ápolószerekre cseréled kutyád tisztálkodási készítményeit. De számos egyéb dologra is érdemes figyelni irritáció esetén. Mai cikkünkben az allergia különféle típusairól és azok lehetséges kiváltó okairól írunk, illetve teszünk néhány javaslatot is a probléma kezelésére.

Kutyánk szervezete és az allergia

A kutyák csontvelőjében található B-sejtek termelik azokat az antitesteket, amelyek beazonosítják a vírusokat, parazitákat és még az allergéneket is. Ezek az antitestek IgA, IgB, IgC, IgD és IgE néven ismert immunglobulinok. Az utóbbiak ismerik fel az allergizáló anyagokat. Az IgE-k hízósejtekhez kötődnek, és hozzájárulnak az immunrendszer szabályozásához, gyakran okozva bőrpírt, viszketést és egyéb irritációt.

Az allergia lehetséges okai és tünetei

Kutyák esetében allergizálhat az étrend és a környezet, akár együttesen is a kettő. Mivel a tünetek is nagyon hasonlóak, nehéz megállapítani a kiváltó okokat. Mi jelzi az allergiát?

- viszketés és vakarózás

- csalánkiütés

- fülgyulladás

- szőrhullás

- folyamatos mancsnyalogatás és -rágás

- tüsszögés

- szemkönnyezés

Hogyan kezelhető természetesen?

Először próbáld meg természetes szerekkel és módszerekkel kezelni az allergiát, és ha nagyon nem működnek, akkor fordulj csak szteroidos készítményekhez.

Az egyik lehetséges megoldás a tápváltás. Itt törekedni kell a minél természetesebb eledelekre, hogy csökkentsük az allergizáló tényezőket. Segíthet a kolosztrum is, ami például a tehenek tejében található a vemhesség utolsó szakaszában, illetve a szülést követő néhány órában. Másik természetes ellenszer az almaecet, ami viszketés esetén bátran bevethető, és a káros allergéneket is el tudjuk vele távolítani. Ezt alkalmazhatod például a mancsok áztatására, a kutya testének öblítésére, de létezik kutyasampon is kifejezetten erre a célra. A mandula- és a reishi gomba kivonata is hatásos lehet, itt ügyeljünk a bio minősítésre! A kvercetin bioflavonoid szintén segíthet az allergiás panaszok enyhítésében, de vesebeteg kutyának nem adható.

Gyógynövények közül a csalán, a máriatövis alkalmazásával is jó eredményeket érhetünk el, de az Omega-3 zsírsavakban gazdag kendermag-, vadlazac- és lenmagolaj is rendkívül jótékony.

Mindezeken túl gyakori porszívózással és légtisztító berendezéssel tovább csökkentheted a környezeti ártalmakat, de séta után érdemes speciális nedves törlőkesztyűvel megtisztítani a kedvenced mancsait és a bundáját. Ha pedig a híradások is megnövekedett pollenszintről informálnak, akkor érdemes csökkenteni a szabad levegőn való tartózkodás idejét.

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!